W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji, ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem – pisał polski poeta i eseista, Julian Przyboś.
Wysiłek bez zapłaty? Polemizujemy. Zapłata za wysiłek włożony w zdobywanie i oswajanie gór jest ogromna. To nie tylko satysfakcja, ale i bogactwo, które z każdym kolejnym krokiem trafia. Nie tyle do kieszeni, czy portfela, co do wnętrza. Ziemi? Nie, nie – do wnętrza każdego, kto choć raz postawi tu swoją nogę. A jest, gdzie!
Sokolec – miejsce, w którym się właśnie znajdujesz – to jedna z wielu polskich wsi województwa dolnośląskiego. Wznosi się na wysokości od 5 30 do 950 m n.p.m – to już coś, jak na początek wyprawy. Nie startujesz z punktu zero (uśmiech). Pieszo, na rowerze, a może – na określonych etapach trasy – samochodem? Niezależnie od tego, w jaki sposób planujesz się przemieszczać, znajdziesz tu drogę idealną dla siebie. Pytanie tylko, co jest Twoim priorytetem? Piechurowanie? Odkrywanie ciekawych zakamarów? Zdobywanie szczytów? A może nie masz jeszcze sprecyzowanego planu?
Z ręką na sercu możemy powiedzieć, że Góry Sowie znamy, jak własną kieszeń! Nie będzie to jedynie powtarzany frazes, a gwarancja tego, że doskonale wiemy, w którą stronę skierować Twoje kroki.
Poniżej lista miejsc, którym warto poświęcić uwagę, czas i energię:
● Wielka Sowa (najwyższy szczyt Gór Sowich – 1015 m n.p.m.). Koniecznie wraz z kamienną wieżą widokową;
● Podziemne Fabryki Walimia;
● Podziemny Kompleks Włodarz;
● Podziemne Miasto Osówka;
● Zamek Grodno;
● Tama na Jeziorze Bystrzyckim;
● Muzeum Górnictwa – Nowa Ruda;
● Muzeum Wittiga;
● Twierdza Srebrnogórska;
● Zamek Książ;