Zakwalifikowane, jako atrakcja turystyczna Podziemne fabryki Walimia, figurują z notą 4,6 w ratingu gwiazdkowym Googla. Zwane także Kompleksem Riese kierują kroki wielu turystów na x stóp w głąb górotworu. A wszystko to u zachodniego podnóża Gór Sowich.
W przekładzie z języka niemieckiego riese, to olbrzym. W rzeczy samej – Projekt Riese był kryptonimem największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec. Dziś jest nazwą równoległą dla olbrzymiego, nomen omen, kompleksu o zawiłej, owianej tajemnicą historii.
Podziemne laboratoria? Fabryki zbrojeniowe? Führerhauptquartier (w skrócie FHQ), czyli główna siedziba Hitlera? Żadnej ze wskazanych poszlak nie można tu zlekceważyć, choć brak co do nich stu procentowej pewności. Pewnym jest jednak to, że prace nad budową Riese trwały aż po ostatnie dni II wojny światowej. W pewnym jednak momencie, zmuszeni przez Armię Czerwoną Niemcy porzucili tak same prace, jak i wszelkie niezbędne do ich przeprowadzenia materiały. Zdążyli jednak część wykopanych w mozole tuneli wysadzić. To, co po nich pozostało służy dziś za ciekawostkę (przede wszystkim) dla entuzjastów militariów i obiektów o charakterze wojskowym.
Jak powstawały dostępne do zwiedzania dziś sztolnie?
W zboczach gór wywiercano otwory, w które aplikowano materiały wybuchowe. Te eksplodując rozsadzały skały i tworzyły otwory, wzmacniane następnie żelbetowymi obudowami. Uzbrajanymi kolejno w całe sieci infrastruktur drogowych i kolejowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także telefonicznych oraz energetycznych.
Ciekawostką jest to, że po dziś dzień znakomita większość podziemnych korytarzy nie została odnaleziona. Tym samym jest to kolejny znak zapytania, jaki pojawia się nad hasłem Kompleks Riese. Chcąc dowiedzieć się więcej – wybierz się do podziemnych fabryk Walimia. Naprawdę warto! Pamiętaj tylko o odpowiednim ubiorze – niezależnie od aktualnej aury pogodowej, kompleks Riese powita Cię niską, potęgowaną przez wilgoć, sięgającą raptem 5-7°C temperaturą.
- Całkowita długość wyrobisk podziemnych wynosi w przybliżeniu 500 m.
- Powierzchnia to 2 500 m².
- Z kolei objętość wskazuje na 14 000 m³.
Informacyjnie:
Obiekt czynny jest codziennie:
W miesiącach od października do kwietnia:
od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 16:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 17:00.
W miesiącach od maja do września:
od poniedziałku do piątku od 9:00, ostatnie wejście o 17:00,
w soboty, niedziele i święta od 9:00, ostatnie wejście o 18:00.
Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII.
Sobota Wielkanocna i 31 XII ostatnie wejście o 14:00.
Nowy Rok czynne od godziny 11:00.
Ceny biletów:
Normalny – 22,00 zł
Ulgowy – 18,00 zł
_____________________________________
Źródło: https://sztolnie.pl/zwiedzanie/